Chmury hybrydowe najczęściej wybierane w nowych instalacjach IT


2015-01-26
Badanie Oracle wykazało, że w miarę jak przetwarzanie w chmurze osiąga dojrzałość, chmury hybrydowe wysuwają się na prowadzenie, zaś rozwiązania typu „platforma jako usługa” (PaaS) będą mieć coraz większe znaczenie przy ich wdrożeniach.

Według nowego badania Oracle, w 2017 r. środowiska przetwarzania w chmurze będą coraz bardziej zdominowane przez usługi w zakresie platform i baz danych obsługujące infrastruktury hybrydowe. Badanie przeprowadzone przez firmę IDG Connect na zlecenie Oracle pokazało również, że środowiska chmur prywatnych szybko zbliżają się do dojrzałości - prawie dwie trzecie (60%) przedsiębiorstw osiągnęło średniozaawansowany lub dojrzały poziom ich wdrożenia. Jednocześnie jednak do tradycyjnych przeszkód na drodze do wdrożenia chmury prywatnej, takich jak obawy związane z bezpieczeństwem, dołączają nowe problemy, np. standaryzacja infrastruktury informatycznej i konieczność integracji z dotychczasowymi aplikacjami. 

Najważniejsze ustalenia raportu

·  Rozważając kolejne etapy przetwarzania w chmurze, przedsiębiorstwa są skłonne do wyboru chmury hybrydowej. Wdrożenie w chmurze hybrydowej (36%) zajęło pierwsze miejsce, przed usługami w chmurze prywatnej (32%) i publicznej (17%).

·  Chmura prywatna szybko zbliża się do dojrzałości - prawie dwie trzecie (60%) przedsiębiorstw osiągnęło średniozaawansowany lub dojrzały poziom wdrożenia. Oczekuje się, że w 2017 r. wartość ta wzrośnie do 82%.

·  Wdrożenia chmury prywatnej wciąż wiążą się ze znacznymi obawami, dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa danych (przytoczone przez 55% respondentów), integracji z dotychczasowymi aplikacjami (47%), braku wystarczających kwalifikacji personelu (45%) czy kosztów sprzętu (44%).

·  Coraz większa dojrzałość chmury prywatnej świadczy o tym, że przedsiębiorstwa wyciągnęły wiele wniosków na temat tego, w jaki sposób skutecznie wdrożyć środowisko przetwarzania w chmurze. Najistotniejszym elementem wydajnej infrastruktury chmury prywatnej są skuteczne mechanizmy zarządzania i kontroli (podane przez 34% respondentów), a za nimi plasuje się standaryzacja infrastruktury informatycznej (27%), zdobycie poparcia kluczowych osób podejmujących decyzje (25%) i zapewnienie sprawnego zarządzania zmianami informatycznymi (17%).

·  W obrębie chmury prywatnej największą popularnością cieszą się obecnie usługi typu „oprogramowanie jako usługa” (68%), a za nimi plasują się usługi typu „baza danych jako usługa” (61%) i „platforma jako usługa” (57%). W ciągu następnych dwóch lat ma się to jednak zmienić - najpopularniejszą formą chmury prywatnej będą usługi typu „dane jako usługa” (29%), a na kolejnych miejscach znajdą się usługi PaaS (26%) i SaaS (23%).
 
Badanie przeprowadzono za pomocą internetowego kwestionariusza wypełnionego przez 300 respondentów w regionie EMEA (Wielka Brytania, Rosja, Francja, Niemcy, RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Respondenci to członkowie kadry dyrektorskiej oraz osoby podejmujące decyzje w sprawach informatycznych z przedsiębiorstw różnych branż, zatrudniających powyżej 250 pracowników.
 
Informacje o firmie IDG Connect

IDG Connect należy do grupy International Data Group (IDG) - największej firmie z branży mediów technologicznych na świecie. Została założona w 2006 r. i wykorzystuje dostęp do informacji pochodzących od 38 mln decydentów, aby łączyć specjalistów od marketingu technologii z odpowiednimi grupami docelowymi w 137 krajach na całym świecie. Firma IDG Connect, której misją jest dotarcie do zróżnicowanych odbiorców rozwiązań informatycznych za pomocą przekazu dostosowanego do rynku docelowego, publikuje również poświęcone konkretnym rynkom artykuły liderów opinii w imieniu swoich klientów oraz przeprowadza badania dla specjalistów ds. marketingu B2B na całym świecie.



Nadesłał:

Oracle

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl