Nowy sposób analizy danych w medycynie. Jak nowe technologie mogą wspierać pracę lekarzy?


Nowy sposób analizy danych w medycynie. Jak nowe technologie mogą wspierać pracę lekarzy?
2016-10-31
Nowoczesne technologie umożliwiają coraz dokładniejszą diagnozę i bardziej efektywne leczenie. Zdaniem ekspertów, w perspektywie czterech lat medycyna przejdzie rewolucję cyfrową. Jak rozwiązania IT mogą zmienić funkcjonowanie służby zdrowia dzięki precyzyjnej analizie danych?

Stopień informatyzacji systemów szpitalnych w Polsce pozostawia wiele do życzenia, tylko 24 proc. systemów operuje elektroniczną kartą choroby. Dla porównania na Cyprze jest to 50 proc, zaś w Danii 100 proc. W tej kwestii wyprzedzamy jednak Niemców, gdzie odsetek ten wyniósł jedynie 10 proc[1]. Jak zmienić ten stan rzeczy?  

 

Wiele do zaoferowania w tym obszarze mają nowoczesne technologie. W branży medycznej przejście na format cyfrowy, ułatwia przesyłanie i gromadzenie danych, a także ich późniejsze przetwarzanie. Coraz częściej odbywa się ono dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom, które ułatwiają pracę i sprawiają, że przebiega ona szybciej.  

 

Analiza danych ma znaczenie

 

Dotychczas do wystawienia diagnozy, lekarzowi wystarczyła jedynie znajomość objawów. Dziś znaczenie ma cała dokumentacja medyczna, a zwłaszcza ogromne ilości informacji o pacjencie, które wymagają odpowiedniej analizy i narzędzi. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Dzięki innowacyjnym systemom, informacje na temat pacjentów są przesyłane pomiędzy szpitalami i specjalistami, a ich szczegółowość zwiększa się o dane z urządzeń monitorujących stan chorego. Te same zasoby mogą być później wykorzystywane chociażby do opracowywania nowych metod leczenia, czy analiz porównawczych. W ten sposób lekarze mają szansę korzystać z doświadczeń innych specjalistów, szczególnie w kwestii trudnych przypadków – tym samym zwiększając swoje kompetencje.

 

- Do tej pory analiza tak kompleksowych danych, była możliwa po zakupie całego systemu Business Inteligence (BI) lub zaawansowanych narzędzi do analiz statystycznych, które do obsługi i tak wymagały eksperckiej wiedzy. Dziś z potencjału zgromadzonych zasobów, mogą korzystać też lekarze. Przykładem narzędzia, które to umożliwia jest MedStream Designer. Program współpracuje z systemami szpitalnymi HIS, a pozyskane z nich dane można monitorować, analizować i zestawiać ze sobą. To znacząco wpływa na poprawę jakości leczenia – mówi Konrad Wojdan, Dyrektor R&D w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej.

 

Przyszłość sektora medycznego

 

Jednym z wyzwań sektora medycznego jest zmiana roli pacjenta, który jest bardziej wymagający i  świadomy swoich praw[2]. Dlatego właśnie to jego potrzeby powinny być uwzględniane jako pierwsze. Z kolei te, pod wpływem zmiany sposobu komunikacji, możliwości załatwienia wszystkiego online, zaczynają się zmieniać. Konsultacje medyczne nie będą mieć miejsca tylko w przychodniach, czy szpitalach. Jak wskazują eksperci, sprawowanie opieki nad pacjentem zostanie przeniesiona do świata wirtualnego. Już dla 20 proc. pacjentów konsultacje z lekarzami przez Skype albo FaceTime, byłyby zupełnie komfortowe, a 27 proc. mogłoby poznawać dostępne metody leczenia poprzez program komputerowy, video, czy aplikację.

 

Zgodnie z zapowiedzią raportu, w 2020 roku, większość usług medycznych odbywać się będzie w domach pacjenta. Fizyczna obecność lekarza obok chorego nie będzie już konieczna by postawić diagnozę, czy wydać zalecenia związane z dalszym leczeniem. Charakter pracy medyków, nabierze głównie zdalnego charakteru. Dlatego też w tym kontekście tak ważny jest dostęp do wszystkich danych o pacjencie. Można sobie jedynie wyobrazić, jakie udogodnienia niesie ze sobą taka zmiana, dla przewlekle chorych pacjentów i ich rodzin. Aby stało się to możliwe, technologia musi zagościć w świecie medycyny już na poziomie szerokiej wymiany  informacji.

 

Nowe technologie odgrywają szczególną rolę w procesie rozwoju medycyny. Należy pamiętać, że to dzięki cyfryzacji służby zdrowia możliwe będzie usprawnienie pracy lekarzy, która ma bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług.   



[1] Badanie wykonane na zlecenie Dyrekcji Generalnej Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów KE.

[2] Raport Healthcare and Life Sciences Predictions 2020: A bold future?”, Deloitte. 



Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl