Oracle już od dawna dysponuje produktem służącym do replikacji danych pomiędzy różnymi systemami. Teraz produkt ten został również udostępniony w naszej chmurze publicznej. Mówimy tu o rozwiązaniu Golden Gate i związanej z tym usłudze chmurowej Golden Gate Cloud Service (GGCS).
GGCS jest oferowany w dwóch wersjach:
· Standard Edition, umożliwiającej replikację danych jedynie pomiędzy serwisami bazowo-danowymi umieszczonymi w chmurze Oracle
· Enterprise Edition, umożliwiającej działanie również na serwisach uruchomionych poza naszą chmurą (w tym również systemach on-premise)
Możliwości konfiguracyjne czynią z omawianej tu usługi idealne rozwiązanie dla:
· migracji danych do i z chmury, co ma znaczenie, gdy np. wykorzystujemy DBCS jako platformę do testów i/lub rozwijania aplikacji
· wykorzystywania DBCS jako np. składnicy danych dla systemów hurtowni danych/data mart
· migracji danych ze środowisk MySQL/DB2, gdzie środowiskiem docelowym będzie baza danych Oracle, w modelu tradycyjnym on-premise, lub w chmurze.
Usługa Golden Gate Cloud Service jest oparta o często stosowany w warstwie PaaS model maszyn wirtualnych. Oznacza to, że kreując serwis tej kategorii, tworzymy w rzeczywistości wirtualną maszynę pracującą pod kontrolą systemu operacyjnego Oracle Linux; w przeciwieństwie jednakże do innych usług działających w oparciu o ten model, mamy dostęp tylko do jednego shape’u – OC3M (czyli 1 oCPU i 7,5 GB RAM) – taka konfiguracja jest po prostu wystarczająca dla oprogramowania Golden Gate.
Oracle pamięta oczywiście o tym, że w rozwiązaniach chmurowych bezpieczeństwo danych jest kwestią absolutnie kluczową. Golden Gate Cloud Service nie stanowi żadnego wyjątku od tej reguły. Tak samo, jak w innych rozwiązaniach pracujących w oparciu o model maszyn wirtualnych, procesy związane z autentyfikacją w systemie operacyjnym są oparte o wskazany w procesie tworzenia serwisu klucz publiczny. Ponadto usługa dysponuje możliwościami szyfrowania plików dziennika, a także w pełni wspiera oferowane przez nas rozwiązanie Corente VPN. Dzięki tej ostatnie właściwości działający serwis GGCS może funkcjonować jako integralny składnik sieci korporacyjnej - jego lokalizacja „gdzieś w chmurze” będzie dla pozostałych elementów naszej infrastruktury kwestią zupełnie transparentną. Cały serwis jest oczywiście chroniony przez w pełni konfigurowalny systemowy firewall.
Jeśli chodzi o dostępne modele opłat subskrypcyjnych, to sytuacja wygląda identycznie, jak w przypadku innych usług chmury publicznej Oracle. Mamy mianowicie możliwość zakupu usługi w modelu niemierzonym (non-metered), z jedną stałą opłatą, niezależnie od stopnia utylizacji danego zasobu, oraz mierzonym (metered) – z dwoma metodami naliczania opłat za uruchomione usługi – miesięczną i godzinową.
Autorem artykułu jest Witold Świerzy, PaaS Expert Presales w Oracle Polska.