Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki i zadania
Od czasów reformy ZUS i pojawienia się tzw. III filarów, na rynku istnieje szereg instytucji oferujących opcje oszczędzania środków na przyszłe emerytury.
Ich usługi kierowane były również w stronę pracodawców, którym oferowały dodatkowe bonusy z gwarancją zysków z racji inwestowania w fundusze kapitałowe.
Czym dokładnie są Pracownicze Plany Kapitałowe, od kiedy i czy staną się obowiązkowe oraz jakie niosą korzyści dla pracowników, a jakie obciążenia dla pracodawców? Na te pytania odpowie Ekspert SIMPLE oraz Product Managera obszaru Zarządzanie Personelem – Jarosław Sokalski.
Co to jest PPK i kogo obejmie?
Pracownicze Plany Kapitałowe to wg założeń ustawy, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania. Ma on za zadanie podnieść bezpieczeństwo finansowe i zasobność obywateli. Ministerstwo Finansów szacuje, że obejmie on ok 8,5 miliona osób. Środki nagromadzone w tym kapitale staną się własnością prywatną uczestników. Gdy pracujący osiągnie 60 rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z obciążeniem podatkowym. Jeżeli będzie wypłacał w miesięcznych ratach przez 10 lat, środki nie będą opodatkowane.
Czytaj całość artykułu tutaj: https://www.erp-view.pl/rozwiazania_hr/pracownicze_plany_kapitalowe_nowe_obowiazki_i_zadania.html
Nadesłał:
openmediagroup
|