Produkcyjna gospodarka remontowa, a zarządzanie majątkiem
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy gigantycznej wielkości przedsiębiorstwo przewozowe dysponuje tysiącami wagonów (choć równie dobrze mogłyby to być autobusy, tramwaje czy taksówki), które remontuje w kilku różnych firmach usługowych.
Są nimi zarówno producenci wagonów (autobusów, tramwajów, taksówek), jak i firmy specjalizujące się wyłącznie w remontach. Kwestia kompletnego powiązania danych o stanie majątku w przedsiębiorstwie z wiedzą o remontach prowadzonych u usługodawców może okazać się w tym przypadku dość złożona.
PUNKT WIDZENIA REMONTOWEGO USŁUGODAWCY
Firma podejmująca się remontu wagonów z reguły wykorzystuje zapewne od wielu już lat własne oprogramowanie obsługi gospodarki remontowej. Prawdopodobnie stanowi ono fragment systemu ERP eksploatowanego w szerokim zakresie.
Dla firmy o tym charakterze pro-wadzenie usługowe remontów jest elementem produkcji. Firma z jednej strony prowadzi produkcję nowych wagonów, wytwarza części zamienne do nich, podzleca produkowanie różnych materiałów i podzespołów. Musi mieć więc dostęp do rozliczania remontów, połączenie z systemem CRM, umieć prowadzić kalkulacje opłacalności, no i oczywiście precyzyjnie kontrolować sam przebieg procesu remontowego, w tym zużycie materiałów czy koszty robocizny. Można powiedzieć, że usługodawca na potrzeby prowadzonych przez siebie remontów w swoim systemie ERP bardziej potrzebuje funkcji operacyjnych MRO (Maintenance, Repair and Operations) niż klasycz-nych narzędzi zarządzania majątkiem (CMMS; Computerised Maintenance Management Systems).
Czytaj całość artykułu tutaj: https://www.erp-view.pl/erp/produkcyjna_gospodarka_remontowa_a_zarzadzanie_majatkiem.html
Nadesłał:
openmediagroup
|