Rozsądek i pragmatyzm, tym kieruje się przemysł w IT


2015-05-03
Stabilizacja i oszczędności, projekty długofalowe i całościowe, energetyka w czołówce, innowacyjność małych i średnich firm - to zestaw aktualnych trendów w strategiach informatycznych przemysłu.
Przeczytaj również:
Przedsiębiorstwa wchodzą w siódmy rok kryzysowego dołka, w którym plany inwestycyjne uzależnione są od kaprysów rynkowych zawirowań. Obszar IT może być tym, który ułatwi przebrnięcie trudności i uzyskanie konkurencyjnej przewagi. Wiele zależy od długofalowych strategii IT, wdrażanych mimo okresowych wahań koniunktury.

Wyraźnie widać, że w realizacji perspektywicznych działań przodują duże podmioty, ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa. Mniejsi stawiają raczej na projekty krótkotrwałe, przynoszące szybkie korzyści, często wprowadzane dzięki pomocy unijnej. I jedni, i drudzy do technologicznych inwestycji przykładają bezwzględną miarę pragmatyzmu.

Energetyka na czele

Jak co roku, sektor energetyczny jest tym, który napędza koniunkturę w branży IT. Jego długofalowe projekty informatyczne to już standard. Koncerny coraz śmielej sięgają po nowinki technologiczne, uzależniając jednak ewentualne inwestycje od kwestii bezpieczeństwa.
Najistotniejszym, realizowanym obecnie przedsięwzięciem jest kompleksowe wdrożenie systemu SAP w kluczowych spółkach grupy - mówi Andrzej Pilaszek, dyrektor departamentu strategii IT GK PGE.
Obszary biznesowe, które objęte zostały inwestycją, to rachunkowość i logistyka, zarządzanie kapitałem ludzkim oraz majątkiem produkcyjnym. Całość rozpisano na kilka lat, ze względu na duży zakres prac i na wielkość grupy, czyli dużą liczbę objętych nią spółek i oddziałów.
Drugim ważnym obszarem działania jest obsługa i zarządzanie relacjami z klientami - kontynuuje Pilaszek. - Zgodnie z wymogami unbundlingu inne są potrzeby i wymagania w tym obszarze ze strony PGE Dystrybucja, a inne ze strony PGE Obrót.
Dlatego PGE przygotowuje dwa duże projekty o rozbudowanej strukturze, po jednym dla każdej z wymienionych spółek. Koncern kontynuuje także projekt rozwoju korporacyjnej hurtowni danych i opartych na niej narządzi raportowych. Priorytetem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

W Grupie Enea w ub.r. zrealizowano proces centralizacji funkcji IT i relokacji pracowników do spółki Enea Centrum, która pełni rolę centrum usług wspólnych.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://erp-view.pl/wiadomosci/rozsadek_i_pragmatyzm_tym_kieruje_sie_przemysl_w_it.html


Nadesłał:

openmediagroup

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl