Sztuczna inteligencja na boisku i w studiu nagraniowym


Sztuczna inteligencja na boisku i w studiu nagraniowym
2023-03-07
Rozwiązania programistyczne w coraz większym stopniu zmieniają współczesny sport, muzykę i szeroko rozumianą rozrywkę, a stoją za nimi pracujący w Polsce inżynierowie.

Sztuczna inteligencja realizuje bez pomocy człowieka transmisje sportowe, dbając o jakość przekazu dopasowaną do oczekiwań nowych pokoleń odbiorców. Równocześnie na całym świecie tysiące muzyków i filmowców wykorzystują oprogramowanie łączące w sobie funkcjonalności kilku studiów nagraniowych, by realizować codzienne zadania. Umożliwiają to rozwiązania projektowane i rozwijane na co dzień przez inżynierów pracujących w Polsce. 

Przeczytaj również:

Obserwowany od lat wzrost wykorzystania cyfrowych treści napędza zmiany w branży medialnej. Nowe pokolenia widzów, kibiców i specjalistów różnych dziedzin oczekują dzisiaj wdrażania innowacji i wykorzystywania nowinek technologicznych. By zaspokoić ich potrzeby, organizacje działające w sektorze sportowym i rozrywkowym zwracają się w kierunku ekspertów IT, których wiedza i doświadczenie umożliwiają sprawne wdrażanie nowych rozwiązań.

Nowoczesny świat muzyki i rozrywki

Inżynierowie oprogramowania mogą dziś poczuć się niczym współautorzy największych przebojów muzycznych. Tak jest w przypadku specjalistów pracujących w biurach GlobalLogic, firmy należącej do grupy Hitachi i mającej dziewięć lokalizacji w Polsce, którzy pomagają tworzyć rozwiązania do nagrywania i miksowania 70% całej komercyjnej muzyki na świecie. To pisany przez nich kod możemy znaleźć w oprogramowaniu, na którym powstają każdego roku setki najbardziej znanych kompozycji od czołowych artystów, jak Maroon 5, Coldplay czy Linkin Park, a także ścieżki dźwiękowe do kasowych przebojów pokroju filmów „Jurassic World" i „Deadpool 2" czy serialu „Gra o tron".

- Opracowywane przez inżynierów stacje dźwiękowe służą na przykład do dubbingu filmów i seriali, a także do nagrywania utworów muzycznych w wielu profesjonalnych studiach na świecie. Mówimy o podstawowym narzędziu pracy współczesnych artystów, a jednocześnie rozwiązaniu, które zwiększa dostępność do możliwości zamkniętych jeszcze dekadę temu w studiach budowanych za setki tysięcy dolarów każdemu, kto tylko posiada komputer ­- wskazuje Marek Matysiak, VP, Engineering GlobalLogic.

Zaawansowany i bezpieczny kod napisany przez inżynierów jest dzisiaj również podstawą funkcjonowania wysokiej jakości rozwiązań streamingowych stosowanych na platformach użytkowników końcowych obsługiwanych przez firmę Roku, z których korzystają setki milionów widzów na całym świecie. Współpracujący ze sobą wyspecjalizowani programiści aplikacji i inżynierowie platform działają w międzynarodowym laboratorium, dbając o szybkie i efektywne wprowadzanie na rynek kolejnych kanałów udostępnianych w Roku.

- Innowacje opracowywane dzisiaj przez programistów pozwalają firmom operującym w sektorze mediów i rozrywki wdrażać zmiany w procesach postprodukcji, usługach dostarczania treści czy zarabiania na treściach wideo. Z tego rodzaju rozwiązań korzystają na co dzień widzowie oglądający filmy w domu, specjaliści w ramach swojej pracy, uczniowie w szkołach, jak też każdy z nas. Stykamy się z nimi podczas jazdy do pracy, oglądania ulubionego serialu telewizyjnego, dzwonienia do najbliższych czy podawania dziennej dawki insuliny. Inżynierowie IT mogą być naprawdę dumni z tego  - podkreśla Andrii Yavorskyi, SVP w GlobalLogic. - Jako firma doceniamy wkład każdego inżyniera, którego wpływ wykracza daleko poza pisanie kodu - dodaje.

Sztuczna inteligencja i jej rola w świecie sportu

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do świata sportu, zmieniając sposób funkcjonowania profesjonalnych klubów i nadawców zajmujących się realizacją transmisji i dostarczaniem treści dla kibiców. Jej możliwości wpisują się w potrzeby nowych pokoleń fanów, których nie satysfakcjonują tradycyjne, wypracowane dekady temu formaty relacjonowania widowisk sportowych.

W centrach inżynierii funkcjonujących przy udziale polskich inżynierów rozwijane jest w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do transmisji wydarzeń sportowych. Napisane algorytmy przejmują wszystkie zadania wykonywane do tej pory przez człowieka. Potrafią samodzielnie przygotowywać i realizować tysiące transmisji sportowych z dowolnych aren każdego dnia. Jednocześnie dbają o odpowiednio spersonalizowane wrażenia dla kibiców, projektując na potrzeby rozgrywek czy danego spotkania odpowiednią oprawę audiowizualną, wpasowując zamówione reklamy czy też przygotowując krótko po ostatnim gwizdku sędziego efektowny skrót najważniejszych wydarzeń.

Zebrane i opracowane przez sztuczną inteligencję materiały stanowią również materiał do pracy dla profesjonalistów zatrudnionych w klubach sportowych. Trenerzy mogą wykorzystywać wyselekcjonowane fragmenty poprzednich spotkań, z podziałem na konkretne wydarzenia czy zawodników, by ulepszać grę drużyny lub pomagać rozwijać się sportowcom.

 Już w tym momencie tego rodzaju technologiczne rozwiązania zostały zaimplementowane dwadzieścia tysięcy razy w ponad sześćdziesięciu krajach. W ten sposób ponad dwieście tysięcy widzów miesięcznie może śledzić swoje ulubione rozgrywki i dyscypliny w nowoczesny sposób.

Inżynierowie oprogramowania i ich cichy wkład

W świecie szybko postępującej cyfrowej transformacji, która zmienia każdą branżę i tak wiele aspektów życia, często nadal niedoceniona pozostaje rola specjalistów IT. Ich wpływ tymczasem wykracza dalece poza zwykłe pisanie kodu na komputerze - ma konkretne efekty, które możemy zaobserwować w samochodach, gabinetach lekarskich i szpitalach, a także szeroko rozumianym świecie sportu i kultury. Tę ważną rolę inżynierów oprogramowania stara się obecnie pokazać w Polsce firma GlobalLogic, która realizuje kampanię „Make an impact beyond the code", by zachęcać programistów do bardziej otwartego opowiadania o swojej pracy.

 - Każdy inżynier może opowiedzieć ciekawą historię na bazie swojej codziennej pracy i liczymy, że ich wpływ na świat będzie w 2023 roku lepiej rozumiany i wyraźniejszy - zaznacza Nataliya Siromakha, AVP, Engineering, HiCC DU Head w GlobalLogic.

Do tej pory organizacja zachęcała już do dzielenia się swoimi dokonaniami ekspertów pracujących na co dzień dla sektorów automotive i medycznego. Teraz o codziennej pracy, realizowanych projektach i ich wpływie na świat mają okazję opowiedzieć specjaliści tworzący oprogramowanie dla branży medialnej. 



Nadesłał:

LemonArt

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl