Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez organizację Association of International Certified Professional Accountants we współpracy z firmą Oracle, działy finansowe nie potrafią skutecznie korzystać z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, co negatywnie wpływa na dynamikę przychodów. Badanie, w którym wzięło udział ponad 700 dyrektorów finansowych z całego świata, wykazało, że pomimo jednoznacznej korelacji między wdrażaniem sztucznej inteligencji a wzrostem przychodów aż 89% przedsiębiorstw i instytucji nie stosuje tego rodzaju rozwiązań w obszarze finansów. Jedynie 10% działów finansowych uważa, że ma umiejętności potrzebne do wspierania wysiłków przedsiębiorstwa w zakresie technologii cyfrowych.
W raporcie zatytułowanym „Agile Finance Unleashed: The Key Traits of Digital Finance Leaders” (Elastyczne finanse w praktyce: najważniejsze cechy liderów w dziedzinie cyfrowych technologii finansowych) podkreślono, że 46% firm, których dyrektorzy finansowi chętnie posługują się nowoczesnymi technologiami, zanotowało wzrost przychodów. Dla porównania w przypadku firm, których struktury finansowe nie nadążają za rozwojem techniki, wskaźnik ten wyniósł zaledwie 29%. Ponadto stwierdzono, że przedsiębiorstwa notujące wzrost przychodów częściej korzystają ze sztucznej inteligencji niż przedsiębiorstwa, których przychody utrzymują się na stałym poziomie lub maleją. Jednocześnie jednak zaledwie 11% ankietowanych dyrektorów finansowych wdrożyło w swoich działach rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, a 90% respondentów stwierdziło, że ich działy finansowe nie dysponują umiejętnościami niezbędnymi do wspierania transformacji cyfrowej.
W raporcie wyróżniono trzy cechy charakterystyczne działów finansowych chętnie posługujących się nowoczesnymi technologiami:
* Nowoczesne procesy biznesowe. Z raportu wynika, że dyrektorzy finansowi, którzy są otwarci na nowoczesne technologie, korzystają z zaawansowanych rozwiązań i dbają o najwyższą jakość działań operacyjnych. W dokumencie stwierdzono na przykład, że 86% liderów w dziedzinie cyfrowych technologii finansowych stawia na pierwszym miejscu cyfryzację i środowiska chmurowe, przez co zyskuje szerszy dostęp do inteligentnych mechanizmów automatyzacji procesów oraz technologii takich jak sztuczna inteligencja i blockchain, które są powszechnie udostępniane za pośrednictwem chmury. Ponadto 73% badanych konsoliduje specjalistyczną wiedzę merytoryczną z zakresu finansów w globalnych „centrach doskonałości”.
* Wiedza oparta na danych. Najsprawniej funkcjonujące działy finansowe potrafią scalać zasoby danych, które były wcześniej przechowywane w wielu różnych aplikacjach, w celu pozyskiwania nowych informacji. Jednostki te coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do odkrywania ukrytych prawidłowości, przedstawiania zaleceń oraz ciągłego poszerzania wiedzy w oparciu o nieprzerwany strumień danych biznesowych. Z raportu wynika, że przedsiębiorstwa notujące wzrost przychodów częściej korzystają ze sztucznej inteligencji niż przedsiębiorstwa, których przychody utrzymują się na stałym poziomie lub maleją.
* Wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Najlepsze działy finansowe nie ograniczają się do tworzenia raportów, a wiedzę uzyskaną w wyniku analizy danych wykorzystują do wpływania na kierunek rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki ograniczeniu ręcznego raportowania oraz dostępowi do dokładnych i aktualnych danych dyrektorzy finansowi mogą współpracować na zasadach partnerskich z pozostałymi strukturami przedsiębiorstwa, przedstawiać zalecenia dotyczące nowych sposobów działania oraz wpływać na ogólną strategię biznesową.