Microsoft i partnerzy wyznaczają trendy na polskim rynku rozwiązań mobilnych


2015-05-20
Debata na temat rynku rozwiązań mobilnych w Polsce

19 maja 2015 r., Warszawa: Dzisiaj w Warszawie odbyła się debata, której tematem przewodnim była sytuacja na polskim rynku rozwiązań mobilnych. Punktem wyjścia do rozmowy była współpraca Microsoft z polskimi deweloperami oraz twórcami aplikacji, która stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju ich biznesów. W spotkaniu wzięli udział m.in przedstawiciele: Artifex Mundi, Audioteka, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, twórcy aplikacji Yanosik oraz przedstawiciele firmy Microsoft. Obecni na spotkaniu eksperci opowiedzieli o najnowszych trendach oraz szukali odpowiedzi na pytanie, czy tworzenie aplikacji i gier to dochodowy biznes oraz jakie są jego perspektywy na polskim rynku.

Przeczytaj również:

Podczas debaty zaproszeni goście opowiedzieli o znaczeniu aplikacji mobilnych w biznesie oraz o samym rynku tworzenia aplikacji. Podkreślali, że kluczowym czynnikiem sukcesu na obu poziomach jest unikalność i intuicyjność mobilnego rozwiązania. Firmy i instytucje, które słuchają swoich odbiorców mają ogromny potencjał, ponieważ rozumieją, na czym polega współczesny biznes.

„Microsoft inwestuje bardzo dużo we współpracę z deweloperami aplikacji. Nasze działania nie ograniczają się tylko do nakładów finansowych, staramy się również wspierać naszych partnerów w procesie tworzenia aplikacji i dostosowywania ich do wszystkich możliwości systemu operacyjnego Windows Phone" - powiedział Dariusz Zalewski z Microsoft.

Jak podkreślał Szymon Bryła, przedstawiciel firmy Artifex Mundi, bliska współpraca z firmą Microsoft, zarówno polskim jak i amerykańskim oddziałem, stanowiła ważny czynnik ich sukcesu na arenie międzynarodowej. Jednocześnie zaznaczył, iż tworząc rozwiązania mobilne trzeba mieć na uwadze nie tylko samych odbiorców gier, ale także specyfikę danego rynku.

Głos podczas debaty zabrali także przedstawiciele firmy Audioteka odpowiedzialnej za aplikację z audiobooka'ami o tym samym tytule oraz Neptis SA, twórcy popularnej wśród kierowców aplikacji Yanosik. Z doświadczeń obu firm wynika, że rynek aplikacji mobilnych rośnie w Polsce w bardzo szybkim tempie, a sami użytkownicy coraz częściej przekonują się do narzędzi i usług mobilnych, które mogą w łatwy sposób znaleźć na swoim telefonie. Statystyki pobrań aplikacji Yanosik czy Audioteka oraz zaangażowanie ich użytkowników cały czas rosną.

Ciekawe spojrzenie na budowanie aplikacji przedstawił również dr inż. Michał Tomaszewski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jego zdaniem wśród studentów widać rosnące zainteresowanie obszarami technologii mobilnych. Potwierdzają to także dane Ministerstwa Edukacji Narodowej, które pokazują, iż informatyka od trzech lat cieszy się największą popularnością wśród kandydatów na studia[1]. Wynika to przede wszystkim z rosnącego zapotrzebowania rynku na wysokokwalifikowane kadry w tym obszarze. Wśród zaprezentowanych rozwiązań stworzonych w PJATK we współpracy z firmą Microsoft znalazły się nie tylko komercyjne gry i aplikacje, ale także projekty naukowe, takie jak opracowana z pomocą smartfona Lumia 1520 oraz czytnika EEG technika badania reakcji ludzkiego mózgu.
Jak podkreślali uczestnicy debaty, rynek rozwiązań mobilnych w Polsce z roku na rok rośnie, stając się coraz bardziej dochodowym obszarem. Możliwości systemu operacyjnego Windows Phone, oraz oferowane partnerom wsparcie ze strony firmy Microsoft sprawia, że jest to jedna z najchętniej wykorzystywanych przez deweloperów aplikacji platform. Nowe rozwiązania wprowadza także nadchodzący system operacyjny Windows 10, który niesie z sobą między innymi możliwości skalowania interfejsu aplikacji na różnych urządzeniach oraz nowe sposoby budowania kodu. Ze względu na ogromny potencjał systemu firma szacuje, że w roku fiskalnym 2018 na świecie będzie miliard aktywnych urządzeń Windows 10, co stanowi jeden z głównych argumentów przemawiających za tworzeniem rozwiązań dedykowanych użytkownikom tego właśnie systemu.


[1] http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2014_11/aebcaeb2b7989d4b1172a740e111f6ab.pdf



Nadesłał:

jan_hk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl